Su Kuyusu

Su hayatımızın en önemli yapı taşı, canlılığın olmazsa olmazlarındandır. Bizler bu cennet vatanımızda, gündelik hayatta suya çok rahat bir şekilde erişirken maalesef dünya üzerindeki herkes bizim kadar şanslı değil. İyilik Vakti Derneği susuzluğun yoğun oluğu Asya ve Afrika’da desteklerinizle su kuyuları açıyor.

su kuyusu

BM’ye göre bugün, 1,9 milyar kişi potansiyel olarak aşırı su sıkıntısı çekilen bölgelerde yaşıyor. 2050 yılına kadar bu nüfusun, yaklaşık olarak 3 milyara ulaşması bekleniyor. 263 milyon insan günde ortalama 30 dakika ellerinde bidonlarla kilometrelerce yol kat ederek en yakın su kaynağından evlerine su taşıyor. Bunlardan 159 milyonu içme suyunu doğrudan yüzeysel su kaynaklarından topluyor.

afrika su kuyusu

Çocuklar sudan sebeplerle ölmesin !

Afrika ve Asya’da yaşanan susuzluk nedeni ile hayat olumsuz olarak etkileniyor,  bölgede yaşayan çocuklar ve yaşlılarda hayati boyutlara varan sağlık sorunları görülürken, çocuklar ve kadınlar evin su ihtiyacını karşılamak için günde 6-12km yol yürümek zorunda kalıyor, çocuklar su tedarik edebilmek için eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalıyor.

Afrika’da yaşanan kuraklık ve sususluk sebebi ile temiz sağlıklı suya erişimde yaşanan zorluklara bağlı nedenlerden kirli su tüketimine bağlı olarak  “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo, arsenikoz, malnutrisyon, scabies, cyanobacteria,  şistosomiasis ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Su kuyusu açtırmanın fazileti

Su kuyusu bağışının fazileti hakkında rivayet edilen hadis-i şerif’te  Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir.

Siz de bir su kuyusu bağışı veya hisse bağışı yaparak bu hayıra ortak olabilir amel defterinize kapanayacak bir hayır yazdırabilirsiniz. Asya su kuyusu bedeli 10.000 tl bir hisse bedeli 200 tl Afrika su kuyusu bedeli 60.000 tl  Afrika bir hisse bedeli 1.000 T’dir.

SU KUYUSU AÇILIŞI

SU KUYUSU HAKKINDA SIK SORULANLAR

Açılan su kuyusunun görüntüleri tarafıma ulaşır mı?

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde tüm inşaat, açılış video ve görselleri sizlere Whatsapp veya mail olarak iletilir.

Açtığınız su kuyularının ömrü ne kadardır?

Açtığımız su kuyularının ömrü bölgenin yağış durumuna göre 8 ila 10 yıl arasında değişebiliyor. Bu süre zarfında da milyonlarca insan ve hayvan bu kuyudan nasipleniyor. Su kuyusu bozulduğunda ilgili ekiplerimiz sizlerden herhangi bir bedel talep etmeden su kuyusu fonu ile tamiri gerçekleştiriyor.

Başkasının adına bağış yapabilir miyim?
Başkasının adına bağış yapmak istediğimizde bağış yaparken not kısımlarına ve çağrı merkezimize derhal bildirim yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ücreti gönderen kişi sistem tarafından bağışçı kabul edilecektir.
Hisseli su kuyuları ne kadar sürede tamamlanır?

Hisseli su kuyusu bedeli 200 TL’dir. Hisse sahiplerinin ödemelerine bağlı olan bu kuyuların tamamlanıp faaliyete geçmesi, derneğimize yapılan bağışların gelme süresine bağlıdır. Tüm hisseler tamamlandıktan sonra ortalama 1 ay içerisinde açılış yapılmaktadır.